Bir Web Sitesi Kurmak için Program Gerekli mi?

Profesyonel ve orjinal bir web sitesi kurmak için gereken programlar tabiki mevcut. Profesyonel derken yanlış anlaşılmasın, orjinal bir e-ticaret sitesi girişimi veya orjinal fikire sahip bir internet girişimi olabilir. Bu ve bunun gibi projeleriniz için tabiki işin uzmanından yardım almanız gerekir. Uzman tasarımcı ve programcı arkadaşlar bu işin eğitimi için ve web tasarım programlarının lisanları için dünyanın parasını ödüyor. Bırakalım da onlarda uzmanlık gerektiren web siteleri ile uğraşsınlar.

Bu konuda sizlere, bir web sitesi oluşturmak ve barındırmak için herhangi bir program ihtiyacınız olmadan yapabileceklerimizi anlatmak istiyorum. Bahsedeceğim yöntemle herhangi bir tasarım programına veya web kodlama programına ihtiyacınız olmayacak. O yüzden kişisel bir blog, veya küçük işletmeler için bir web sayfası kurmak isteyenler için ” Web sitesi kurmak için Program Gerekli mi?” sorusunun yanıtı olarak ”HAYIR” diyebiliriz. Peki, bir web sitesi oluşturmak ve yayınlamak için neler yapmalıyız? Hangi adımları izlemeliyiz?

İsterseniz madde, madde bir web sitesi kurmak için gerekenleri yazalım;

1- Alan adı ( Domain ) : Kurmak istediğimiz web sitesi için bir isme ihtiyacımız var. İşletmenizin adı, yada kişisel sitesinizin adını oluşturabileceğiniz bir alan adı seçmeniz gerekiyor. Yani sitemiz, bu alan adı ile anılacak ve tanınacak o yüzden özgün fikirleri olan arkadaşlar için güzel bir isim bulmalarını öneririm. İşletme sahipleri zaten işletmelerinin isimlerini koyacakları için fazla detaylandırmıyorum.

2- Hosting Hizmeti ( Sunucu ) : Site ismimizi belirledikten sonra, bu site için bir sunucu hizmeti almalıyız. Yani kuracağımız sitemiz bu sunucu da barındırılacak ve 7/24 kesintisiz olarak yayında kalması sağlanacak. Hosting hizmetiyle alakalı daha önceki yazılarımda Hostgator ve Arvixe Hosting firmalarından bahsetmiştim. Bu iki firma bu işi en kaliteli yapan firmalar arasındadır ve sizi sıkıntıya sokmaz. Hosting yani diğer adıyla Sunucu hizmetimizi seçerken de kafamızın ağrımaması için Hostgator veya Arvixe firmalarından birini seçelim. Ayrıca unutmadan belirteyim, hosting firmaları için 2015 yılına ait indirim kuponlarını sitem de bulabilirsiniz.

3- WordPress Kurulumu : WordPress, ücretsiz olarak dağıtılan ve her sunucu firmasının kayıt işleminden sonra size vereceği kontrol panelinde bulunan, kolaylıkla kurulumunu yapabileceğiniz bir yayın sistemidir. Tamamen görsellerle zenginleştirilmiş, kullanımı çok kolay ve rahat olan bu sistem sayesinde herhangi bir kodlama ve tasarım bilgisi olmadan kolayca web sitenizi oluşturabilirsiniz. Bir panel düşünün, bu panele kullanıcı adı ve şifresinizle girdikten sonra yazı ekleme, sayfa ekleme, medya ekleme vb. gibi işlemlerinizi kafanıza göre ve kolayca sadece bir tıkla yapabileceksiniz. Aslında kabaca bir tabir yaparsam, Microsoft Word programını kullanabilen herkes Worpress’ i de rahatça kullanabilir. WordPress yayın sisteminin üzerinde durmamda ki en önemli sebeb ise, ücretsiz veya ücretli olarak kolayca temin edebileceğiniz temalarının olmasıdır. Tüm dünya da yayın şekilde kullanılan bu sistemle binlerce ücretsiz tema bulabilir ve kendi zevkinize göre bir site açabilirsiniz.

Arkadaşlar 3 adımda sizlere web sitesi kurmanın ne kadar kolay olduğunu anlatmaya çalıştım. Şunu da belirtmeliyim ki, şuan bulunduğunuz sitem de WordPress alt yapısını ve WordPress için hazırlanan, ücretsiz bir tema olan Twenty Thirteen temasını kullanıyorum. Sitenin temasını aranızda beğenmeyenler olabilir ama ben sitenin sade olmasını istediğim için bu temayı seçmek istedim. Eğer ”Wordpress Temaları” şeklinde Google’ da arama yaparsanız WordPress için tasarlanan birçok ücretli ve ücretsiz tema çeşitleri görebilirsiniz. Hoşunuza gidenleri de siteniz de kullanabilirsiniz. Ayrıca kurumsal siteler, film siteleri, dizi siteleri, oyun siteleri vb. gibi özel projeleriniz içinde ücretsiz tema seçimi yaparak ve WordPress alt yapısı kullanarak sitenizi açabilirsiniz.

Hala tam olarak işi çözemeyenler için anasayfa da videolu anlatım bulunuyor. Bu videoyu izlerseniz aklınızda ki tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Yardımcı olmamı isterseniz de en kısa süre de dönüş yapmaya çalışırım.

Hayat paylaştıkça güzelleşir...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir