Kurumsal Web Sitesi Açmak için (.com.tr) Nasıl Alınır?

Kurumsal web sitesi açmak için (.com.tr) uzantılı alan adı nasıl alınır? Birçok insan bu anlamda fikir sahibi olma amacı içerisindedir. Bildiğimiz üzere .com uzantısının sonuna .tr eklendiği zaman Türkiye özel alan adı kapsamına girmektedir ve günümüz kurumsal web sitelerinde genellikle kullanılan alan adı budur. Her ülkenin kendi sağlayıcısı elbette ki mevcuttur.

Ülkemizde (.com.tr) uzantılı bir şirket alan adı alabilmek için vergi levhası örneği ile birlikte aynı zamanda “Ticari Sicil Belgesi” gibi belgeler de istenmektedir. Bu belgeleri online olarak gönderebilme şansına sahip olduğunuzdan dolayı başvuru süreciniz son derece hızlı bir şekilde işler ve kısa süre içerisinde alan adı sahibi olursunuz.

Ülkemizde .com.tr alan adını sağlayan yetkili merci “NİC.TR” olarak da hizmet veren ODTÜ’dür. Alan adı sağlayıcılığı konusunda geniş kapsamlı bir altyapı mevcuttur ve bu tip bir alan adını almak için aşağıdaki başvuru belgelerinden en az ikisi sizden talep edilmektedir;

  • Başvuru Belgesi (Kaşeli ve İmzalı)
  • Ticari Sicil Belgesi
  • Oda Sicil Kayıt Sureti
  • Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi Sureti

seçeneklerinden başvuru belgesi ile birlikte en az birini göndermeniz gerekmektedir. Alan adınızı almadan önce firmaya kayıt olarak sorumlu kodu almalısınız. Bu sorumlu kodu, başvuru belgesini kullanırken en çok ihtiyacınız olan kod olacak. Sonrasında ise belgelerinizin onaylanması durumunda alan adınız aktif edilmektedir. Yıllık ücreti ise 25 TL’dir.

Hayat paylaştıkça güzelleşir...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir