Site Kurma Aşamaları Neler?

 

Bu yazımda sizlere, site kurma aşamaları hakkında bilgiler vermek istiyorum. Konusu her ne olursa olsun, web sitesi açmak için bize 3 adet hizmet gereklidir. Bazıları buna garip bakabilir. Yani 3 aşamada site açmak komik gelebilir ama profesyonel kodlama ve tasarıma ihtiyaç duyacak bir projeniz yoksa, çok kolay ve basit  bir şekilde sitenizi açabilirsiniz. Özel ve büyük bütçeli bir girişimcilik projeniz varsa o zaman konu farklı dallara ayrılır. Bu tarz hizmetler için kurumsal hizmet veren profesyonel ajanslarla çalışmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Biz bu başlık altında, kendi web sitesini kendi açmak isteyen arkadaşlar için en ekonomik şekilde site kurma aşamalarını inceleyeceğiz.

Site Kurma Aşamaları Neler?

1- Domain Name: Site kurma aşamalarının ilk aşaması sitenize ait bir alan adı belirlemeniz. Açmak istediğimiz sitenin bir ismi olmalı değil mi? Bu isimi projenize göre siz belirleyeceksiniz. Domain Name isminin, Türkçe karşılığı ”Alan Adı” dır. Alan adınızı bir çok uzantı da kullanabilirsiniz.( Örn: .com, .net, .org, .co, .com.tr vs. şeklinde bir çok uzantı mevcut. Bu uzantılardan herhangi birini seçebilirsiniz.) Benim size nacizane tavsiyem eğer kurumsal bir site açmak istiyorsanız, ”.com.tr” uzantısı, normal bir site içinse ”.com” uzantılı bir alan adı almanız yönündedir. İnsanlar bu domain uzantılarına daha yatkın ve daha akılda kalıcı olduğu için siteniz adına faydalı olacaktır. Eğer ”.com” uzantılı alan adı ismi başka birileri tarafından tescil ettirilmişse belki o zaman diğer alan adı uzantılarına bakabilirsiniz. Yalnız ”.com.tr” uzantılı isim başkaları tarafından tescil edilmişse çok şansımız yok o yüzden alan adımıza ek isimler türeterek bu sorunu çözebiliriz. İsterseniz ikinci aşamadan devam edelim. Alan adı hizmetini ikinci aşama da nereden temin edeceğimizi de anlatacağım.

2- Hosting: Site kurma aşamalarının ikinci aşaması sitemize ait sorunsuz hosting hizmeti veren bir firma bulmamız yönünde olacaktır. Hosting isminin de Türkçe karşılığı ”Sunucu”dur. Bu hizmet sitemizi barındırabileceğimiz 7/24 sorunsuz bir şekilde yayın da tutacak kaliteli bir hosting firması olmalıdır. Bu konu da hassas olmalısınız, kaliteli hizmet vermeyen hosting firmasında yaşanan sorunlar tamamen sitenize yansır ve insanlar sitenize ulaşamaz. Bu da siteniz için çok da iyi bir durum değildir. Ayrıca bir hosting firmasından beklentilerimiz arasında sınırsız alan, sınırsız trafik ve sınırsız domain barındırabilme özellikleri de olmalıdır. Bu özellikler sayesinde ziyaretçi trafiği yoğun istediğiniz kadar site açabilirsiniz. Ayrıca şunu da düşünmek lazım, bir site kurdunuz ve bir proje daha düşünüyorsunuz diyelim, bunun için ayrı bir hosting firmasından hizmet almanız çok karlı olmayacaktır. O yüzden ben, hosting hizmetini alırken bu hussuslara dikkat ediyorum. Sizin de dikkat etmenizi öneririm. Bu hususta sizlere, tüm bu anlattığım özellikleri barındıran, 7/24 sitemin yayında kalması için çalışan ve kaliteli hizmet sunan Arvixe Hosting firmasını tavsiye ediyorum. İncelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

3- Durpal, Joomla, WordPress Alt Yapısı Seçimi: Site kurma aşamalarının üçüncü aşaması sitemizin alt yapısını kurmak. Başlık da vermiş olduğum Durpal, Joomla ve WordPress günümüzde en popüler yayın sistemleridir. Bunlardan herhangi birisinin kurulumunu hosting firmanızın cpanel kısmından yapabilirsiniz. Bu kısımda benim sizlere tavsiyem Drupal veya Joomla değil de, WordPress yayın sitemini kullanmanız yönünde olacaktır. WordPress şuan için diğer iki yayın sitemine göre çok daha popülerdir. Bu sistem hakkında internette ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bir çok kaynak da var. Bu alt yapıları kullanmadan da kendi web sitenizi yapabilirsiniz tabi ki ama bu sistemleri tavsiye etmemde ki sebep herhangi bir kodlama veya tasarım bilginiz olmadan web sitenizi kendi istediğiniz şekilde açabileceğinizi göstermektir.

Toplam 3 aşamada site kurmak için gereken aşamaları kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalıştım. Bu konuyla ilgili daha önceki yazılarımda ücretsiz bir rehber bile hazırlamıştım. Piyasa da parayla satılan ”Web Sitesi Kurma Rehberi” isimli ürünlerden hiç bir farkı olmayan kitabım da, anlatmış olduğum bu bilgileri bulabilirsiniz. Şimdilik burada bırakıyorum, sorularınız varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Hayat paylaştıkça güzelleşir...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir