Site Kurmak için Gerekenler Neler?

Site kurmak için gerekenler neler? Tabi ki web sitesi sahibi olmak isteyen bir insanın en iyi bilmesi gereken konulardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Web sitesi kurmak günümüzde o kadar kolay bir hale geldi ki sizler sadece ufak ücretler ödeyerek ihtiyaç duyulan birkaç önemli materyali tedarik ediyorsunuz ve sonrasında web sitesi dosyalarınızı yükleyerek yayına başlıyorsunuz.

Web sitesi için ihtiyaç duyduğumuz iki önemli şey hosting ve domain’dir. Web sitesinin adı ve barındırılacağı bir alan olmaz ise web sitesi olamaz. Sadece kendi bilgisayarlarınızda izleyebildiğiniz bir web siteniz olur ve bu da sizin işinize yaramayacaktır. Bu nedenle detaylara inerek bilgilendirme amacı içerisindeyiz.

Hosting, domain ve web stenizin dosyaları dışında ilk aşamada yapmanız gereken herhangi bir alışveriş söz konusu değildir. Peki ne işe yarar bunlar? Sizlere bu anlamda da bilgi verme amacı içerisindeyiz. Detayları daha yakından inceleyerek fikir sahibi olalım.

Domain: Alan adı olarak adlandırdığımız bu sistem web sitenizin ismidir. (www.siteadi.com, .net) İsim olmaz ise web siteniz olmaz. İsmi aldıktan sonra hosting yönlendirmeniz ve ikisini bağlamanız gerekir.

Hosting: Hosting ise web sitenizin dosyalarının online ortamda yayınlanabilmesi için gerekli barındırma alanıdır. Yüksek güvenlikli makineler olması gerekir ki güvenlik sorunları yaşanmasın.

Sonrasında ise hosting ve alan adını birbirine bağlıyorsunuz. Bağlamanızın ardından ise web sitesi dosyalarınızı hosting sunucunuz içerisine atarak bu anlamda web sitenizin yayın hayatına başlamasını da sağlayabiliyorsunuz.

Hayat paylaştıkça güzelleşir...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir